Değiniler 2 – Bezginlik, Aldırmazlık Vesaire

Posted on: Çarşamba, Ocak 23, 2019

Şimdiki zamanda sonsuzluğu yaşamaya çalışmak. Ya da sonsuzluğun içinde tek bir ana odaklanmak. Mümkün müdür tüm bunlar? Yoksa yalnızca insanın şaşmaz kendi kendisini yanıltabilme/kandırabilme becerisinin bir yansıması mıdır? Evet, bu konuda oldukça başarılıdır insan. Durmaksızın kendini kandırabilir. Sabah uyanır ve bugün çok güzel bir gün diye kendini kandırır. Kahvaltısını ederken sağlıklı besleniyorum diye kendini kandırır. Dişlerini fırçalarken bu kez diş çürüklerine karşı kendini koruduğuna dair bir takım kandırmacalar içine girer. Sonra işe gider ve geleceğim için çalışıyorum diye kendini kandırır. Nedir peki bu kandırmacalar silsilesinin sonucu? Durmaksızın kendini kandıran insan en nihayetinde ne elde eder? Bezginlik elbette. Zaman içinde tuhaf bir aldırmazlığa dönüşen bir bezginlik. Aldırmazlık gündelik hayata karşı en etkili koruyucu güçtür. İnsanın üstüne çullanan saniyelere karşı bir nevi bağışıklık sistemi. Böyle düşünüldüğünde insan savunmasız bir çiçeğe benzetilebilir. Durmak bilmeyen saniyelerse onun özütünü emmek için çevresinde dört dönen bir arı kolonisinden farksızdır. İnsan en sonunda bir sap dikene dönüşünceye kadar onu emip dururlar. 

Dertlerden, gündelik hayatın sıkıcı döngüsünden ve hatta her tür sıkıcılıktan uzaklaşmak gerek. Bunun nasıl yapıldığının pek de önemi yok aslında. Kierkegaard yürüyerek uzaklaşıyormuş her şeyden, Walser da öyle. Beckett belki susarak uzaklaşıyordu, Musil ise felsefi akıl yürütmelerin uzamına sığınarak. Asıl önemli olan, sıkıcılıktan uzaklaşmak için başvurulan yöntemin de en nihayetinde başka türlü bir sıkıcılığa dönüşmemesi. Bu sorunun çözümü boş uğraşlar bulmakta yatıyor belki de. Hani şu herkesin etrafında olan, hayatı çok ciddiye alan insanların “ne diye buna vakit harcıyorsun ki” dedikleri türde uğraşlar. “Çünkü vakit bazen de harcanmalıdır,” diye yanıtlamalı böylelerini. Vakit bazen bile isteye boşa harcanmalıdır. 

GREECE. Athens. Monastiraki. Flea market. 1979.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTheme by Blogmilk   Coded by Brandi Bernoskie