Ölçü Kaçınca

Posted on: Çarşamba, Ocak 18, 2017

 

Seferis’in mücevherlerinden Mithistorima‘yı okuyorum. Kitabın başında, Seferis’in Nobel ödül törenindeki konuşmasının metni yer alıyor. Ari Çokona’nın çevirisini aktarıyorum:

Küçük bir ülkeye aidim. Halkının mücadelesinden, denizden ve güneş ışığından başka hiçbir nimete sahip olmayan Akdeniz’deki taşlık bir yarımadaya! Ülkem küçük, ama geleneği muazzam büyüktür ve bu geleneğin ayırt edici özelliği, günümüze kadar aralıksız bir süreklilikle gelmiş olmasıdır. Yunan dili uzun tarihi boyunca hep konuşulmuştur. Bütün canlı varlıklara özgü birtakım değişimleri bünyesinde özümsedi, ama arada hiçbir boşluğu yoktur. Bu geleneğin başka bir özelliği de insanlığa karşı beslediği sevgi ve adalet tutkusudur. Kuralları bunca hassasiyetle düzenlenen tragedyada, ölçüyü kaçıran insan Erinysler tarafından cezalandırılır. Aynı yasa, doğa olaylarında da geçerlidir. Herakleitos der ki: “Güneş ölçüyü kaçırmamalıdır, aksi taktirde Adalet’in yardımcısı Erinysler müdahale ederler.” 

Ölçünün iyiden iyiye kaçtığı, Tanıl Bora’nın deyişiyle bahçelerimize beton dökülen (bahsi geçen yazı burada) günlerden geçiyoruz. Güneşin dahi ölçüyü kaçırmaması gerektiğine işaret eden Herakleitos’un, Seferis tarafından alıntılanan sözünü aklımızdan çıkarmamalı, “insanlığa karşı beslenen sevgi ve adalet tutkusunun” en ufak çatlaklardan dahi sızıp er geç gün yüzüne çıkacağını unutmadan çalışmaya devam etmeliyiz.

Seferis

Seferis

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTheme by Blogmilk   Coded by Brandi Bernoskie